
BIOGRAPHY
Rudolf Piehlmayer urodził się w miejscowości Straubing w Niemczech. Studiował grę na fortepianie, klarnecie oraz dyrygenturę w Hochschule für Musik und Theater München. W 1986 był laureatem konkursu C. M. v. Weber-Wettbewerb, jak również konkursu Felix Mottl-Wettbewerb w Monachium, a w 1987 laureatem Międzynarodowego Konkursu Fagotowego im. Carla Marii von Webera w Warszawie. Po seminarium orkiestrowym w Deutsche Oper Berlin, na które uczęszczał w ramach stypendium, dostał angaż jako solowy klarnecista w Berliner Symphoniker. W tym czasie studiował dyrygenturę u Prof. Hermann`a Michael`a, którą ukończył z wyróżnieniem. W ramach tych studiów brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Leonard`a Bernstein`a i Sergiu Celibidache.
W 1991 dostał angaż jako korepetytor w THEATER REGENSBURG i debiutował w operze "Hänsel und Gretel" Humperdincks`a. Zaraz po tym został mianowany na kapelmistrza, a następnie na naczelnego dyrektora muzycznego. W sezonie 2001/02 był pierwszym dyrygentem w Theater St.Gallen w Szwajcarii.
W 1994 odtrzymał stypendium Bayerischer Staatsförderpreis.
Od 2002 do 2009 Rudolf Piehlmayer był Naczelnym Dyrektorem Muzycznym miasta Augsburg w Niemczech i kierownikiem symfonicznych koncertów u Augsburger Philharmoniker. Dzięki podjęciu szybkiej decyzji o przejęciu w Deutsche Oper Berlin kierownictwa muzycznego nad premierą opery "Der kleine Prinz" napisanej przez Gisbert Näthers (Mario Adorf w roli głównej) została mu otwarta droga do dalszych muzycznych przedsięwzięć w tej operze. Dzięki temu kierował w Deutsche Oper Berlin spektaklami "Carmina burana" Orff`a, "Czarodziejski Flet" Mozart`a, "Orfeusz i Eurydyka" Gluck`a i "Latający Holender" Wagner`a.
Dzięki wznowieniu opery "Kawaler Srebrnej Róży" Strauss`a w Oper Leipzig pokierował w styczniu 2002 roku orkiestrą GEWANDHAUSORCHESTER.
W marcu 2004 roku wraz z GEWANDHAUSORCHESTER brał udział w 8. Symfonii Bruckner`a, do której baletową choreografię ułożył Uwe Scholz. Oprócz tego R. Piehlmayer dyrygował w Oper Leipzig kilkoma przedstawieniami baletowymi, m.in. Koncertem Jeunhomme Mozart`a i 2. Symfonią Robert`a Schumann`a.
W ramach festiwalu SALZBURGER KULTURTAGE 2004 kierował on orkiestrą MOZARTEUM ORCHESTER SALZBURG w operze "Salome" Strauss`a w FESTSPIELHAUS SALZBURG.
W czerwcu 2005 roku Rudolf Piehlmayer wraz z AUGSBURGER PHILHARMONIKER odniósł ogromny sukces podczas prawykonania 8. Symfonii Mahler`a w ramach 450-lecia Augsburskiej Tolerancji Religijnej. Za to wykonanie został on nagrodzony nagrodą specjalną w ramach konkursu Augsburger Theaterpreis 2005.
R. Piehlmayer w sierpniu 2005 roku miał okazję dyrygować orkiestrą SINFONIA VARSOVIA w ramach bawarskiego festiwalu HERRENCHIEMSEE FESTSPIELE. Wykonane zostały tam dzieła Strauss`a, Wagner`a i Berlioz`a.
Od 2007 do 2010 roku dyrygował gościnnie w OPER LEIPZIG ponad 80 spektaklami. M.in. „Manon Lescaut“ Puccini`ego, „Traviata“ Verdi`ego, „Czarodziejski Flet“ Mozart`a, „Dziadek Do Orzechów“ Czajkowskiego, „Giselle“ Adam`a, „Carmina Burana“ Orff`a, jak również wcześniej wspomniane balety autorstwa Uwe`go Scholz`a do 8. Symfonii Bruckner`a i 2. Symfonii Schumann`a.
R. Piehlmayer brał udział w wielu nagraniach dla wydawnictw EMI, NEOS, Cavalli Records oraz dla radia i telewizji BAYERISCHER RUNDFUNK. Współpracował podczas tych nagrań z orkiestrami Augsburger Philharmoniker i Bamberger Symphoniker. Wśród tych nagrań należy wymienić „Konzert für Oboe und Orchester” David`a Philip`a Hefti`ego (solista Thomas Indermühle, NEOS, 2010), „Mozartvariationen“ Max`a Reger`a i „Im Zeichen der Venus“ Meinrad`a Schmitts`a (Bayerischer Rundfunk, 2008), a także „Fantasia Italiana” Antonio Pasculli`ego (solista Christoph Hartman, EMI, 2007).
W styczniu 2011 dyrygował podczas premiery „Werthera“ Massenet`a w Theater Magdeburg. Na otwarcie sezonu 2011/ 12 w DEN NORSKE OPER w Oslo kierował orkiestrą podczas „Czarodziejskiego Fletu” Mozart`a.
We wrześniu 2012 podczas Tournee orkiestry Musashino Akademia Musicae Tokyo w południowych Niemczech dyrygował on m.in. 3. Koncertem Fortepianowym Beethoven`a i 6. Symfonią Czajkowskiego.
W marcu 2013 R. Piehlmayer jest zaproszony przez Norwegian Academy of Music (NMH) do poprowadzenia orkiestry Academy Symphony Oslo w ramach dwóch koncertów. W programie Koncert Na Obój Richard`a Strauss`a i 1. Symfonia Brahms`a.
Rudolf Piehlmayer pracuje od 2013 roku na takich miedzynarodowych uczelniach jak NORWEGIAN ACADEMY of MUSIC OSLO (Norwegia) i od 2014 roku jako goscinny dyrygent na MUSASHINO ACADEMIA MUSICAE TOKYO (Japonia).
Od 2014 scisle wspólpracuje z Orchestre Symphonique de Bretagne w Rennes. W maju i czerwcu 2017 dyrygowal tam calym cyklem koncertów symfonicznych. Ponadto w styczniu, lutym, kwietniu i maju 2015 w Opéra de Rennes i w Opéra Rouen Haut-Normandie objal kierownictwo muzyczne nad opera Lohengrin R. Wagnera. W 2016 dyrygowal równiez opera Norma V. Belliniego.
Na przelomie maja i czerwca 2020 roku jest odpowiedzialny za Puccini "Madame Butterfly" Pucciniego w Opéra Graslin Nantes z Orchestre National des Pays de la Loire. Dalsze wystepy w Opéra de Rennes i Grand Théâtre Angers.
Nastepnie poprowadzi Tannhäusera Wagnera w Opéra Rouen Haut Normandie we pazdzierniku 2020.
Nastepnie w jego kalendarzu znajduja sie koncerty z II Symfonia Mahlera z Musashino Symphony Orchestra w Tokio.